Çocuk Alerji Kliniği

Alerjinin Çözüm Adresi

Previous ◁ | ▷ Next

Anasayfa

TÜBERKÜLOZ


Tüberkülozun belirtileri nelerdir ?

Tüberküloz (verem), tüberküloz basili adı verilen bir bakterinin oluşturduğu mikrobik bir hastalıktır. Tüberküloz en çok akciğeri, kemikleri, sindirim kanalını, böbrek ve idrar yollarını ve beyin zarlarını tutar. Hastalığın belirtileri tuttuğu organa göre değişir. Örneğin akciğer tutulmuşsa hastada öksürük ateş, gece terlemeleri, halsizlik, kilo kaybı öksürükle kan gelmesi gibi belirtiler uzun süre görülecek şekilde ortaya çıkar. Beyin zarları tutulmuşsa hastada ateş, kusma, baş ağrısı, havale geçirme gibi menenjit belirtileri görülür. Böbrekler ve idrar yolları tutulmuşsa kanlı idrar ve idrar yaparken acı duyulması görülür. 

Tüberkülozun tanısı nasıl konur ?

Tüberkülozun tanısı iki aşamalıdır. Birinci aşamada o kişinin tüberküloz basili ile karşılaşıp karşılaşmadığı ve vücudunun basili tanıyıp tanımadığı araştırılır. Bunun için kullandığımız teste PPD testi adını veriyoruz. Bu testte basilden hazırlanmış bir madde çok az miktarda hastanın derisinin içine verilir. İki-üç gün sonra oluşacak sertliğe göre youm yapılır.  Bu testin anlamı bu kişinin vücudu tüberküloz basilini tanımaktadır. Bu test daha önce yapılmış olan BCG aşısı ile de pozitif olabilir. Daha sonraki aşamada kişinin vücudunda mikrobun olup olmadığı araştırılır. Bu amaçla tutulan organdan alınacak sıvılar veya doku örnekleri mikroskopla incelenir ve kültür yapılarak basil aranır. Radyolojik yöntemler de özellikle akciğer, kemik ve beyin tüberkülozunun tanısında çok yardımcıdır. 

Tedavinin süresi ne kadardır ?

Akciğerin tutulumunda genellikle üç tüberküloz ilacını 6-9 ay süreyle kullanıyoruz. Ancak beyin zarlarının tutulduğu tüberküloz ve bütün dokuların yaygın olarak tutulduğu milier tüberküloz tiplerinde ise en az 12 ay süreyle başlangıçta dört ilacı, sonra üç ilacı kullanıyoruz.

Sağlık kurumlarında hastalığın bulaşma riski nedir ?

Tüberküloz esas olarak hastalarla ve onların vücut sıvıları ile yakın temasla bulaşır. Özellikle öksüren hastalarla bir süre yakın temas olursa bulaşıcı olabilir. Dolayısıyla bu hastaların bulunduğu sağlık kuruluşlarında bulunan sağlık çalışanlarında ve diğer hastalarda tüberkülozun bulaşma tehlikesi vardır. Bu gibi yerlere küçük çocukların ve vücut direnci düşük insanların gitmemesi gerekir.

Tüberküloz tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Tüberküloz ilaçları uzun yıllardan beri yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Yan etkileri çok iyi bilindiği için dikkatli kullanıldıklarında bu yan etkilerin bir sakıncası yoktur. Bu yan etkiler sinir dokusunda ve görmede bozukluklar, karaciğer enzimlerinde yükselmeler, işitmede bozulmalar olarak sayılabilir. Tekrarlamamız gerekir ki bu yan etkilerin çoğu ilaçların yararları yanında çok önemsiz kalır ve bunlardan korkarak ilaçları aksatmamak gerekir. 

Tüberkülozdan korunmanın yolları nelerdir?

Bugün için tüberkülozdan kesin olarak korunmak mümkün değildir. Ancak sağlıklı beslenmek ve sağlıklı koşullarda yaşamak, aşılama (BCG aşısı) ve hastalardan uzak durmak kesin olarak korunmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücudun savunma sistemini bozacak sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımından da kaçınmak gerekir.

 

Buradasınız: Home Uncategorised TÜBERKÜLOZ