göz1Toplumda allerjik hastalıkların görülme sıklığının artmasıyla beraber göz allerjilerinde de artış olmaktadır. Allerjik göz hastalıkları yaklaşık olarak toplumun %15-20' sini etkilemektedir. Çocuklarda en sık geç çocukluk döneminde görülür. Tek başına olabileceği gibi çocuk hastalarda sıklıkla egzema, astım veya en sık olarak rinit gibi diğer allerjik hastalıkların öyküsü de vardır.

Allerjik konjonktivitler sık tekrarlarla seyretmekte olup sulu, kızarık, kaşıntılı gözlerle başvuran, yanma ve batma bulguları olan çocuklarda düşünülmelidir. Kaşıntı olmayan gözde allerji tanısında dikkatli olunmalıdır. Gözler kaşındıkça yakınmalar artar. Konjonktivit genellikle iki gözde aynı anda görülür.
1-Akut Allerjik Konjonktivitler; Çevremizde bulunan bilinen bir allerjene karşı (örneğin kedi alerjisi) bulgular 30 dakika içinde başlar. Genellikle 24 saat içinde geçer.
2-Mevsimsel Allerjik Konjonktivit: İlkbahar ve sonbahar aylarında polenlerin hava yoluyla gelen allerjenlerin tetiklemesiyle olur. Bulgular aniden ortaya çıkar ve günler ve haftalar içinde kaybolur. Kişinin görme fonksiyonunu etkilemez.
3-Pereniyal Allerjik Konjonktivit: Bulgular aynen mevsimsel konjonktivit gibidir fakat yıl boyunca sürer. Ev tozu akarları,küf mantarları, hamam böceği, hayvan deri döküntüleri gibi allerjenler etkendir.
Ancak göz hekimleri tarafından da alerjik olduğu kabul edilen vernal konjoktivit ve atopik kerataokonjoktivit eğer tedavi edilmezse görme bozukluğuna yol açar.

Tedavide esas olan yakınmalara yol açan alerjenlerden uzak durmaktır (şapka ve gözlük kullanma, eve gelince yüz ve saçları yıkama, kıyafet değiştirme, kıyafetleri havalandırma). Ayrıca gözdeki yakınmaları azaltacak antihistaminikli, kortizonlu damlalar tek başına ya da birlikte verilebilir. Soğuk kompres uygulanabilir.

Ancak alerjik rinokonjoktivit ve diğer alerjik göz hastalıklarından olan vernal konjoktivit ve atopik kerataokonjoktivit ayırımı için mutlaka bu çocuklar çocuk alerji ve göz hastalıkları uzmanınca tedavi edilmelidir.

göz2

Konular

Hasan Yüksel - DoktorTakvimi.com