ilac allerjileriİlaç alerjileri ilaca ya da onun vücutta oluşan metabolitlerine karşı ortaya çıkan bir bağışıklık sistemi yanıtıdır. İlaçlar vücutta değişik reaksiyonlara neden olabilir bunların bir kısmı alerji iken bir kısmı sadece ters reaksiyonlar olarak sınıflandırılır. Alerji durumunda bağışıklık sisteminin Ig E aracılıklı olarak gruplandırılan cevapları neden olur. Hastada belirti olarak ciltte döküntü, kızarıklık, kaşıntı yakınmalarının yanısıra burunda kaşıntı, hapşırık, akıntı, nefes darlığı, göğüste hırıltı, öksürük, bulantı, kusma gibi yakınmalara da neden olabilir. Hatta bazen anaflaksi denilen ani tansiyon düşüklüğü ile ölüme dahi neden olabilecek kadar ciddi seyredebilir. İlaç alerjileri çocuklarda daha nadir görülür ve erişkinlere göre daha hafif seyreder.

Antibiyotikler en sık rastlanan ilaç alerjisi nedenidir. Antibiyotik allerjilerinden en çok bilineni penisilin allerjisi olup, sıklığı % 0.7-10 arasında değişir. Tabi bu durum en sık kullanılan ilaçlar olmaları ile ilişkilidir. Bunun dışında ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda nisbeten sık allerji yapan ilaçlardır.
Cerrahi işlemler ve diş hekimliğinde kullanılan bölgesel uyuşturucu ve hastayı uyutan ilaçlar diğer bir ilaç allerjisi grubunu oluşturmaktadır.
Renkli film çekimleri sırasında da hastaya damardan uygulanan ilaçların (kontrast madde) alerji benzeri şikayetlere neden olma riski bulunmaktadır.

 

Konular

Hasan Yüksel - DoktorTakvimi.com