epipen 1En önemli tedavi, ilaç alerjisinden sorumlu olan ilaçtan sakınmaktır. İlaç kullanımı sırasında ortaya çıkan alerjik bir belirti durumunda yapılacak ilk iş ilaç kullanımını keserek bir çocuk alerji merkezine başvurmaktır.

Gereksiz ilaç kullanımından kaçınma, aynı anda çoklu ilaç kullanımından kaçınma ilaçları mümkün olduğunca ağız yolundan alma şeklinde olmalıdır. Çünkü parenteral (iğne ile yapılan) ve lokal (bölgesel) uygulanan ilaçlar daha sık allerjiye neden olurlar.
Hastaların alerjisi olduğu ilaç hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması, çapraz reaksiyona neden olan ilaç almama ve sağlık kurumlarına başvuru sırasında hekimi bilgilendirmesi olabilecek hayati tehdit edici olaylar açısından önemlidir.
Hastaların tedavi ihtiyacı durumunda allerjisi olan ilacın yerine aynı etkide ama farklı yapıda olan bir ilaç seçilmeye çalışılır. Ancak böyle bir ilaç mevcut değilse hastaya ilaç duyarsızlaştırma (ilaç desensitizasyon) işlemi uygulanır. Bu durum hastanın ilaca yanıtının değiştirilmesidir, bu yolla güvenli tedavi sağlanır.
Çocuğun kullanmaması gereken ilaçların listesi yazılı olarak her zaman yanında bulunmalı, olası acil tedavisi için epinefrin oto-enjektörün doğru kullanılması öğrenilmeli ve çocuğa ilaç alerjisi olduğunu gösteren künye kullanmalıdır.

6

Konular

Hasan Yüksel - DoktorTakvimi.com