İnternet ve Çocuk Alerji: Ne kadar ve nereye kadar güvenli ?

Günümüz insanı için sanal dünya günlük hayatımızda daha çok yerini bulmakta ve rol oynamaktadır. Bunun doğal sonucu olarak tıp bilimi, hekimlik mesleği ve sağlık hizmetleri de buna paralel olarak o dünyada yerini almaktadır. Çocukluk sağlığı ve hastalıkları açısından da bu aynı durumdadır. Çocukluk çağında alerjik hastalıklar ve astım ise en çok görülen çocukluk çağı sorunu olarak bu sanal kitleyi en çok işgal eden konudur.
Ancak insan hayatı için tek anlamlı boyut olan sağlıklılık durumunu sağlayan bu entegre disiplinlerin sanal dünyadaki pozisyonu henüz olması gereken şekillenmeye sahip değildir. Bunun en önemli nedeni sanal dünyanın sağlık hizmeti almak için en önemli bilgi kaynağı olan internetteki sağlıkla ilgili bilgilerin denetime tabi tutulmamasıdır. Hatta daha da sakıncalısı bilgi kaynağı için sitelere konulan bir çok yazı, şekil, imaj ve mesajın konuyla ilgili profosyonel ve yetkin bilim adamlarında temini fiyat artışına neden olduğu için, bu bilgiler konuyla ilgili herhangi bir uzmanlığa sahip olmamış ehliyetsiz kişiler tarafından yazılmaktadır. Bu yazı içeriklerinin hatırı sayılır bir kısmının doktorlarca yazılmadığı da bir gerçektir. Sağlıklı ilgili web sayfalarındaki bir çok yazı ve benzeri bilgi kaynağı ya yabancı dildeki bir siteden tercüme edilmekte yada siteyi hazırlayan kişiler tarafından bir başka siteden kopya edilmektedir. Tabiki bu hazır bilgi kaynağının etik kurallar dışındaki kullanımı bununla bitmemekte, yazı içeriği sitenin amacına hizmet eder halde deforme edilmektedir. Çünki internet ortamının en önemli kullanım amacı şu an için ticari boyutudur. Yani bilgi hizmeti vermenin karşılığı çoğu oranda direk yada dolaylı bir gelir temini etmek için kullanılmaktadır. Bu amaçlada çocuk hasta anne-babaları yanlış merkezlere, hastanelere ve birimlere yönlendirilmektedir.

Bu nedenlerle anne ve babaların çocuk alerjik hastalıkları ve astım için internetten elde ettikleri bilgileri kullanırken “çocuklarının hayatını ve sağlığını” düşünerek çok dikkat etmeleri gerekir. Profosyonel olmayan kişiler tarafından hazırlanan bir çok web sitesinden elde edilen bu bilgiler çoğu zaman çocuğunuza zarar verebilir. Bu bilgiler sağlığı korumak ve hastalıklar hakkında bilgi elde etmek için yüzeyel ve başlık anlamında kullanılabilir. Ancak asla tedaviyi başlamak ve yönlendirmek için kullanılmamalıdır. Çocuk alerjisi ve astım genel çocuk uzmanlığı içinde oldukça özel ve geniş bir üst uzmanlık alanıdır. Bu nedenle çocuklarınızın bu konudaki korunma, tanı, tedavi ve izlem gereksinimleri bu konuda uzman kişilerce verilecek şekilde planlanmaldır. Çocuk bünyesi “erişkinin küçük şekli değildir. Bu nedenle çocuk alerjik hastalıkları ve astım yalnızca çocuk alerji ve astım uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Konu ile ilgili dolaylı uzmanlık alanları olan KBB (kulak burun boğaz), göğüs hastalıkları, dermatoloji ve dahiliye uzmanları bir çocuk hasta için yanlış uzmanlık alanlarıdır. Bu uzmanlık birimlerince izlenen çocukların sağlıkla ilgili vahim komplikasyon yaşadıklarını yaşayarak gördüm. Bununla ilgili çok önemli bir örneği sitemizin anasayfasından girebileceğiniz blog dan elde edebilirsiniz.
Sözün özü: Lütfen internetten elde ettiğiniz çocuk alerji ve astımına ait bilgileri güvenirlilik açısından sorugulayınız, şüpheleniniz ve doğrulayınız.

Konular

Hasan Yüksel - DoktorTakvimi.com